Jednalo se o hlídkovou říční loď zařazenou v roce 1932, schopnou v rámci možností bojové činnosti. Stavba lodi byla zahájena roku 1929. President Masaryk měřil na délku 50 metrů, šířku paluby byla 6 metrů a výtlak 214 tun. Vzhledem k jeho provozování na řekách byl ponor lodi pouhý jeden metr.
O pohon se staraly dvě parní turbíny o výkonu 2 300 PS a maximální rychlost lodi byla 17 uzlů, tedy něco přes 30 km/h. Původní výzbroj byla tvořena čtyřmi kanóny ráže 66 mm, čtyřmi kulomety ráže 7,92 mm a deseti minami. Posádku se skládala ze 46 mužů.
.jpg)
Po Mnichovu byla loď v roce 1939 předána Slovenským štátem Německu a pýcha československého loďstva byla poslána do Lince. Třetí říše nechala loď přejmenovat na Bechelaren, výzbroj byla doplněna o protiletadlový rychlopalný kanón ráže 20 milimetrů a loď byla zařazena do Donauflotille.
psali jsme: Unikátní válečná loď Monitor Leitha
Po zahájení tažení v Jugoslávii chránila dunajské říční cesty před útoky jugoslávských partyzánů. V roce 1943 prošla rozsáhlou modernizací v Linci. Loď byla prodloužena o 30 cm, parní turbíny byly nahrazeny dvěma ponorkovými diesely MAN, komíny byly nahrazeny výfuky na bocích plavidla, a opět došlo k posílení protiletadlové výzbroje o čtyřhlavňový komplet ráže 20 mm a původní kanón 20 mm byl nahrazen ráží 37 mm.
V dubnu 1944 byla loď poškozena sovětským letectvem, po opravách se vrátila v prosinci téhož roku a podporovala německý protiútok u Budapešti. Po návratu do Lince došlo k poslední změně výzbroje, kdy kanóny 66 mm byly nahrazeny dvěma ponorkovými ráže 88 mm, do kterých ještě byla munice.
psali jsme: Češi poslali na dno Atlantiku německého lamače blokád. Zkrátili tím o rok válku
V dubnu se bývalý President Masaryk zúčastnil útoku proti sovětským dělovým člunům u Melku a dva nepřátelské stroje potopil.
11. května 1945 se loď s posádkou vzdala americké armádě v Linci. Do Československa byla již odzbrojená vrácena až v roce 1947. V roce 1948 byla opět přejmenována, nyní se z n í stala Hlídková loď PM. Vzhledem k tomu, že o obranu toku Dunaje se staraly sovětské lodě, její opětovné vyzbrojení a zařazení zpět do stavu armády se nekonalo, a loď skončila v Komárně bez motorů jako skladovací a pracovní ponton.
Konec plavidla přišel v roce 1978, kdy loď rozřezali svazáci v rámci Akce Z.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Zdroj: VHU Praha
Tagy