foto: Japonské ministerstvo obrany / Public domain/Stealth ASEV
Kdepak Arleigh Burke, Type 055 nebo Zumwalt, Tokio se svými ASEV na IDEX 2025 v Abú Dhabí jasně určují klíčové kontury nejen námořnictva s Aegis. Torpédoborce ne zcela úmyslně konvenují s důsledky války na Ukrajině.
Americké systémy protivzdušné obrany Aegis jsou aktuálně s největší pravděpodobností to nejlepší, co aktuálně západ má v souvislosti s PVO. Jedná se o naprosto univerzální záležitost proti všem druhům vzdušných hrozeb, tato rizika narostla nebo naplno ukázala svou tvář na Ukrajině v souvislosti s masivním nástupem UAV a také třeba s používáním ruských balistických střel typu Orešnik. Schopnost se bránit není nutná jen pro USA a Evropu, ale i pro Japonsko, které čelí narůstající hrozbě v podobě Číny a teď už i Severní Koreje, která je technologicky podporovaná Čínou. Torpédoborce ASEV, jejichž maketa od Lockheed Martin je vystavena na IDEX 2025 v Abů Dhabí, se systémy AEGIS budou nepochybně velmi smrtící zbraní. Ale mají i nedostatky.
Torpédoborce Zumwalt katastrofa, DDG(X) daleko a Arleigh Burke náplastí
Americký Zumwalt je extrémně drahá katastrofa, DDG(X) jako náhrada jsou zatím daleko, Arleigh Burke jsou z nouze ctnost, protože aktuálně už se měly používat torpédoborce Zumwalt a křižníkům Ticonderoga prakticky vypršela životnost, mají obrovské problémy s trupem a sanace stojí mnoho peněz. Čínský torpédoborec Type 055 minimálně parametrově vypadá hrozivě, byť panují pochybnosti o jejich radarech s pasivně skenovaným polem a celkově o protiváze systému Aegis. V USA tedy mají být řešením budoucnosti DDG(X) a Japonci přišli s opravdu luxusními plavidly ASEV s poslední generací radaru od Lockheed Martin AN/SPY-7(V)1. A ten má mít údajně dosah až na nižší orbit. Tedy balistické a možná i hypersonické střely.
Čínský Type 55 vypadá nebezpečně
Pojďme se podívat. Čínský Type 055 podle usni.org výtlak 13 000 tun, rychlost 30 uzlů a 112 raketových tubusů. Arleigh Burke v poslední verzi Flight III 9 900 tun, rychlost třicet uzlů a 96 článků odpalovacích šachet. Zumwalt podle anglické Wikipedie 15 900 tun, stejná rychlost a v rámci stealth jen 80 šachet. Japonský torpédoborec ASEV podle Naval News 14 000 tun, opět stejná rychlost a zcela rekordních 128 odpalovacích článků pro rakety. Ke všem lodím je třeba podotknout, že jsou konstruovány tak, aby mohly tvořit doprovod rychlým letadlovým lodím. Včetně japonských ASEV, kde se předpokládá spolupráce s americkými nosiči a možná i konstrukce vlastního plavidla.
ASEV s Aegis, torpédoborce Type 55 s ekvivalentem
To je příčina identické rychlosti 30 uzlů, tedy 56 kilometrů za hodinu. Všechna plavidla mají svůj systém Aegis, Type 055 má čínský ekvivalent. Aegis dokáže sledovat až 200 cílů najednou, s největší pravděpodobností v tomto ohledu nemá konkurenci, byť Číňané se nepochybně nejen na Type 055 snaží o totéž. Jenže to není vše. Systém využívá celou paletu střel na vertikálním odpalovacím zařízení Mk 41. Odtud může vypouštět střely s plochou dráhou letu Tomahawk, protiponorkové střely VL-ASROC a třeba střely RIM-161, RIM-66, RIM-156, RIM-176, které v zásadě splňují kompletní paletu protivzdušné obrany. Od střel krátkého dosahu, přes střely proti balistickým raketám, až po hlavice třeba dlouhého dosahu proti bombardérům.
_Phalanx_CIWS.jpg)
foto: Hpeterswald / Wikimedia Commons / CC BY-SA/CIWS Phalanx na Makinami
Aegis s CIWS Phalanx
Stručně řečeno Aegis je nejuniverzálnější systém PVO na světě s naprosto špičkovou elektronikou. Moskva může jen snít. Jenže to ještě není vše. Na ASEV budou nainstalovány systémy CIWS Phalanx, které jsou propojeny s AEGIS. Zjednodušeně řečeno komplet krátkého dosahu s 20mm rychlopalným kanónem Vulcan. Zbraň proti letadlům, malým člunům a raketám. Jenže aktuálně již primárně proti dronům. Asi dost nečekaně, ale drony budou hlavním cílem CIWS Phalanx a Phalanx je už fakt sci-fi z minulosti. Ohromná rychlost a výkonnost.
Japonský ASEV míří proti čínskému Type 055
ASEV budou dva torpédoborce. Podle WPtech na ně budou náklady 5,63 miliardy dolarů. Polovinu z ceny ovšem tvoří právě celý komplet Aegis a to je klíč ke všemu. Protivzdušná obrana. A na tu současné Ministerstvo obrany České republiky totálně kašle. Japonci dokonale chápou hodnotu AEGISu a neváhají do něj investovat. Koneckonců není první na jejich lodích. U Američanů se systém netýká jen Arleigh Burke, je na většině větších válečných plavidel. A jedná se o opravdu smrtící nástroj. A je zjevné, proti komu ASEV míří, je to Type 055. Jedinou nevýhodou jsou jen dvě plavidla. Japonci nedokáží mít setrvale na vodě alespoň jedno z nich. Trochu velká slabina.
Tagy