foto: GoodFon / Public domain/Pancir-S1
Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-SMD-E je velmi zvláštní modernizací Pancir-S1, který mimo jiné zřejmě sestřelil Embraer-190 Ázerbajdžánu. Společně s S-400 by měl tvořit páteř ruské PVO.
Aktuálně se Kreml a Ukrajina, a tím pádem celý západ, perou s jedním problémem. Tím je masivní nástup bezpilotních vzdušných prostředků (UAV). Víceméně nečekaně se na Ukrajině ukázaly jako účinné německé Gepardy na podvozku Leopard 1. Aktuálně na západě probíhá vývoj nebo výroba značného množství systémů, které by dokázaly bránit pozemní síly před roji nepřátelských dronů. Je celkem jasné, že totéž se děje v Rusku. Výsledky jsou ovšem diametrálně odlišné a je téměř jisté, že to nezmění ani nová verze Pancir-S1, tedy Pancir-SMD-E.
Západ usilovně řeší PVO proti UAV
Německý Rheinmetall již před válkou na Ukrajině vyvíjel rodinu systémů protivzdušné obrany Skyshield. Patří do ní systémy Skynex, který již omezeně působí na Ukrajině, Skyranger a Mantis, jenž si již zakoupilo Slovensko. Dalším systémem připraveným na sériovou výrobu je švédský Tridon Mk2 od BAE Systems, který podle WPtech půjde na Ukrajinu. Aktuálně bylo na Kyjevu dodáno podle defence-network.com několik velmi zajímavých systémů velmi krátkého dosahu C-UAS od německého Diehl Defence. Třeba italské Leonardo vyvinulo modernizaci amerického Strykeru Counter-Drone Stryker proti UAV. Prototyp je nabízen US Army.
Selhání ruského systému PVO S-400
Celá situace visí na dvou faktorech. Prvním z nich je radar schopný zachytit i menší FPV drony nebo jen o něco větší UAV jako jsou sebevražedné ruské Lancety nebo ukrajinské systémy Baba Jaga. Druhý faktor je co největší ekonomičnost sestřelu UAV. Klasická protivzdušná střela je prostě příliš drahá. A tu v různých modifikacích používají prakticky všechny klasické ruské systémy PVO jako třeba Tor nebo Buk. Přesto mají páteř ruské PVO tvořit aktuálně především dva systémy. Je to S-400 a Pancir-S1. S-400 se jasně ukázal jako slabší proti americkým balistickým střelám ATACMS odpalovaným z MLRS M270 a HIMARAS.
Pancir-S1 a překvapivá modernizace Pancir-SMD-E
Obecně nepochybně panuje velké překvapení, jak jsou S-400 málo účinné, protože jejich hlavní úkol byl ohlídat Krym a Černomořskou flotilu. Ani jedno se nepovedlo. Koneckonců Írán zřejmě S-400 také odmítl. Pancir-S1 a jeho modernizace Pancir-SMD-E je avizován Kremlem jako systém, který má být účinný proti UAV. Zkušenosti jasně ukázaly, že minimálně není účinný dostatečně, řada kompletů byla zničena právě drony. Mnohem zajímavější ovšem je, že směřování západu v ochraně proti UAV je primárně na rychlopalných dělech. Ta se nachází i na Pancir-S1. Ale modernizace Pancir-SMD-E je nemá.

foto: Rostec / Public domain/Pancir-SMD-E představený na Armija 2024
Krmel prezentuje Pancir-SMD-E na IDEX 2025
Ještě zajímavější ovšem je, že ruský Rostec podle Defence Express přiznal nízkou účinnost 30mm kanónů na Pancir-S1 a odůvodnil tím instalaci malých raket TKB-1055 na Pancir-SMD-E. Takže podle Janes má Pancir-SMD-E přehledový radar RLS-0-E, který má mít schopnost sledovat čtyři cíle najednou a ovládat naráz čtyři střely. Podle tvfront.rs má mít Pancir-SMD-E 48 protiletadlových řízených střel krátkého doletu nebo až 12 standardních protiletadlových střel. Kreml systém poprvé prezentoval na Armija 2024 v mobilní verzi. Aktuálně na IDEX 2025 v Abú Dhabí se jedná pouze o samotnou věž, která by měla být z hlediska instalace velmi variabilní.
Pancir-SMD-E bez speciální munice a rychlopalných kanónů
Nutno hned podotknout, že sledovat čtyři cíle najednou je proti dronům velmi málo. Už teď na Ukrajině útočí celá hejna, což požaduje daleko větší kapacitu na PVO včetně rádoby páteřního Pancir-SMD-E. Západ se u svých systémů soustředí na speciální munici s většinou wolframovými projektily. A je třeba říct, že úspěšně. Co sleduje Kreml s malými raketami na Pancir, který se zatím nejvíc proslavil sestřelením civilního Embraer-190 z Azerbájdžánu těžko říct. V každém případě se možná Kreml především snaží zakrýt problém s nekvalitními radary a Pancir-SMD-E nebudí moc důvěry stejně jako Pancir-S1.
Tagy