Klíčovou roli v příběhu Rázlové hraje její otec, komunistický funkcionář ing. Stanislav Rázl. Ten byl od 60. let až do revoluce 1989 jedním z nejvlivnějších mužů své doby, potentátem s prakticky neomezeným vlivem. Částí jeho životního příběhu se inspiroval Jaroslav Dietl pro svůj seriál „Okres na severu“ (Rázl byl aktivní na severu země, především v Ústí nad Labem a Liberci).
Regina Rázlová měla bratra a sestru, kteří tragicky zahynuli. Rodiče se pak upnuli na ni. Jako herečka se před revolucí 1989 horlivě a poslušně angažovala v komunistické straně a v Socialistickém svazu mládeže. Patřila mezi prominenty režimu.
Hrála v Národním divadle a v řadě filmů (Utrpení mladého Boháčka, Zabil jsem Einsteina, pánové, Zatykač na královnu, 30 případů majora Zemana a dalších).
psali jsme: Pavel Sedláček - Za podvodnou koupi auta 18 měsíců vězení. Zatčení zpěvačky Pilarové a jeho matky. Zrušená svatba a vězeňská práce v dole
Po revoluci v roce 1989 ji jako kovanou komunistku odevšad vyhodili. Protloukala, jak se dalo a „se sehnutým hřbetem trpně snášela pomstu kolegů“. Nějaký čas pak prý proutkařila, vázala věnce, věštila, malovala pohlednice a prodávala chlebíčky.
Brzy však dostala nabídku na funkci předsedkyně představenstva v liberecké firmě Skloexport. Svůj mimořádný kariérní vzestup v oboru, ve kterém nikdy nepracovala, popisuje Rázlová v knize, kterou napsala ve vězení.
„Třicetiletí kluci mě oslovili, abych prodávala v jejich stánku s občerstvením. Za týden za mnou přišli, že je mě na to škoda. Že budu poradcem. A tak jsem radila a radila, až jsem se dostala ke sklářům,“ píše Rázlová.
V době měla liberecká firma Skloexport takřka 10 tisíc zaměstnanců a závratných 12 miliard konsolidovaného obratu a patřila k jedné z největších firem v zemi. „Moje role ve Skloexportu byla vlastně herecká. Měla jsem reprezentovat a usmívat se,“ vzpomíná Rázlová.
Rázlová podle policie v letech 1996 a 1997 pod záminkou revitalizace sklářského průmyslu ještě s dalšími lidmi převáděla majetek Skloexportu na firmu Skloexport Group, kterou založila a ovládala její rodina. Skloexport Group se údajně snažila ovládnout tuzemský sklářský průmysl, zahraniční obchod s českým sklem a získat od Skloexportu ochranné známky.
psali jsme: Král Miki Volek: Rok v německém kriminálu za knihy o vzpouře proti státu a jeho hořký konec v osamění v kaluži krve
V roce 1998 byla Rázlová zadržena policií, hrozilo jí až 12 let vězení. Část získaných peněz Skloexportu skončilo podle žaloby na soukromých účtech nebo na účtech dalších firem. Skloexport tak přišel o půl miliardy korun, záhy zkrachoval a spolu s ním končily i menší sklářské firmy regionu. Budova Skloexportu v Liberci je nyní opuštěná a chátrá.
Do případu byl namočen její otec, bývalý komunistický pohlavár Stanislav Rázl, syn Lukáš Rázl (1973), otec neznámý) a dcera Adéla Olivová (1977, dcera herce Petra Olivy), která později vystudovala malířství, a v době vypuknutí kauzy jí bylo pouhých 21 let.
Regina Rázlová krátce po svém zatčení ve vězení záhadně onemocněla, kvůli čemuž bylo pozastaveno vyšetřování. Údajně u ní vypukla roztroušená skleróza a bipolární porucha, prý nemohla ani chodit. Nedlouho po propuštění se však zázračně uzdravila.
Ve vězení (byl tam prý jen kovový kavalec a záchod) si psala deník, který se stal podkladem pro knihu, a navázala vážnou známost s architektem Jindřichem Santarem (o 16 let starším), který za ní chodil na návštěvy. Po jejím propuštění měli svatbu.
Do vazby chodila za Rázlovou i její matka. Otce Stanislava Rázla, který byl v souvislosti s kauzou Skolexport také vyšetřován, za ní z pochopitelných důvodů nepustili. V té době měl za sebou Stanislav Rázl tři infarkty a čtyři bypassy. Zemřel v roce 1999 krátce poté, co se Rázlová dostala na svobodu a těsně předtím, než s ním začal soud kvůli Skloexportu.
psali jsme: František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus
Architekt Santar, manžel Rázlové, se po svatbě svěřil médiím, že s Rázlovou dojíždí na psychiatrii několikrát do měsíce. Někdy si ji tam prý i nechají. Kapačkou jí do těla vpravují uklidňující prostředky a dávají elektrošoky.
Herečka byla třikrát vdaná. Herec Petr Štěpánek si již po půl roce manželství našel zalíbení v jiné ženě, druhý manžel, herec a dabér Petr Oliva, od ní také do roka odešel. Třetího manžela, architekta Jindřicha Santara, postihla rakovina a roku 2012 zemřel.
V roce 2009 soud prokázal Rázlové nevinu v plném rozsahu s tím, že se trestný čin nestal a nebyla způsobena žádná škoda. Ministerstvo spravedlnosti České republiky se jí omluvilo a vysoudila odškodné nezveřejněné výše.
V současnosti Regina Rázlová hraje v Divadle Ungelt a na hradě Karlštejn v muzikálu Noc na Karlštejně. Chová smečku anglických buldoků.
Autor: hop
Tagy