foto: GetArchive / Public domain/F-16
Spekulací o příčině sestřelu ukrajinské F-16 se ihned po události vyrojila celá řada. Zmiňovala se znovu přátelská palba, R-37, chyba pilota a především ruský systém PVO S-400.
Podle The Aviationist byly první F-16 dovezené na Ukrajinu z Dánska a mělo se jednat o šest letadel. Na začátku prosince 2024 přišly další letouny s tím, že Kodaň již předala většinu slíbených F-16. Začátkem února letošního roku potvrdil Kyjev novou várku u Nizozemska a bez podrobností ještě jednu 19. března. Odhaduje se, že Ukrajina disponuje zhruba patnácti stíhacími letouny F-16. Kyjev hned po třech týdnech po prvním dodání přišel o jedno letadlo. Po řadě spekulací jasně napsal The Wall Street Journal, že za sestřelem stála přátelská palba v podobě Patriotů. Server 19fortyfive.com přišel okamžitě s vysvětlením. Absence identifikačního a naváděcího systému Link-16.
Pole působnosti F-16 nad Ukrajinou se rozšiřuje
S absencí Link-16 okamžitě přišla otázka používání střel dlouhého dosahu vzduch vzduch AIM-120 AMRAAM. Ty by neměly bez Link-16 fungovat. Přesto byly na pylonech F-16 k vidění. Letadla od počátku fungovala především jako protivzdušná obrana, proti ruským řízeným střelám a dronům za pomoci AIM-9 Sidewinder. Následně WPtech psal o použití rychlých protiradarových střel AGM-88 HARM. Na ukrajinských F-16 se v poslední době objevily systémy elektronického boje (EW) ALQ-131 ECM a také již instalace klouzavých pum JDAM a bomb SDB GBU-39/B. Ukrajinská letadla procházejí evolucí navzdory Donadlu Trumpovi, protože na všem se podílí americká armáda.
Spekulace ohledně R-37
The National Interest zveřejnil potvrzení Kremlu o tom, že za sestřelem ukrajinské F-16 stojí on. Potvrzení bylo součástí denní zprávy o likvidaci osmi řízených pum JDAM, sedmi střel HIMARS a 207 UAV. Eadaily.com následně zveřejnil zprávu, že 26letý pilot Pavel Ivanov zahynul a za událostí stojí systém protivzdušné obrany S-400. Mezitím se ovšem vyrojila celá řada spekulací o další přátelské palbě nebo zásahu střelou vzduch vzduch R-37. Pak by za sestřelem F-16 mohly stát ruské letouny Su-35, Su-57 nebo MiG-31. Střela vzduch vzduch R-37 má dosah při odpálení ve velké výšce až 300 kilometrů.
Bývalý pilot IAF k sestřelu F-16
Sestřelu ukrajinské F-16 se v eurasiantimes.com podrobně věnoval vysloužilý pilot izraelského letectva (IAF) Vijainder K. Thakur. Ten se hned na počátku velmi podivuje nad časovou osou události. Zelenskyj oznámil událost již necelé dvě hodiny potom, co se objevila na sociálních sítích. Ukrajinské letectvo incident potvrdilo až pozdě večer. Toto Thakur považuje za základaní premisu nezvyklosti celé události. Očité svědectví na kanálu Telegram o tom, že nad Sumy byla blízko F-16 ruská raketa, přineslo spekulace nad tím, že se jednalo o R-37. S-400 byl považován za nepravděpodobný, protože systémy jsou monitorovány ohledně jejich rozmístění a operačního stavu.

foto: ArmyInform / Public domain /Ukrajinské F-16
Vyloučení R-37 a přátelské palby
Očitá svědectví však byla záhy vyloučena společně s R-37. Svědci tvrdili, že F-16 byla pronásledována ruskými střelami při letu směrem k ruské hranici. Jenže pokud by R-37 zasáhly ukrajinskou stíhačku, jednalo by se o čelní zásah. Tím pádem okamžitě přišly spekulace o přátelské palbě. Ty ovšem byly vyvráceny Kremlem, který se k sestřelu přihlásil ve výše zmíněném hlášení. Thakur tvrdí, že AGM-88 HARM po startu bleskově zrychlí na rychlost Mach 2 a nezasvěceným pak může připadat, že zcela cizí střela se může pohybovat kolem letadla.
S-400 a detekce ruské PVO
Takže analýza naznačuje buď chybu pilota, který se z přízemního letu zvedl příliš brzy, aby mohl odpálit AGM-88 HARM a byl zachycen ruskou PVO. Za pravděpodobnější ovšem Izraelec považuje selhání zpravodajských služeb, které neinformovaly o přítomnosti S-400. Američané nebo NATO prostě Kyjev neinformovali, což odpovídá celkovému působení Donalda Trumpa ve funkci. Ten se již v souvislosti s útokem na Sumy odkryl již zcela, působí jako ruský agent v akci. Odmítnutí poskytnout systémy Patriot, které by si Ukrajinci zaplatili sami, mluví samo za sebe. Ukrajina si prý válku začala. Zelenskyj podle Thakura mohl své rychlé prohlášení vydat jako nótu ohledně neposkytnutí zpravodajských informací.
Tagy